V nabídce Deelive se nacházejí prsteny, náramky, náušnice, náhrdelníky a brože v pestré škále materiálů. Mezi ně patří stříbro, zlato, chirurgická ocel, mosaz, měď nebo umělá hmota. Tyto materiály se objevují také v kombinaci s „doplňkovými“ materiály, jako jsou perly sladkovodní či mořské, polodrahokamy a drahokamy, sklo a výjimečně také kůže, beton a speciální formy umělé hmoty.

 

OBECNÁ PRAVIDLA PÉČE PRO VŠECHNY MATERIÁLY ŠPERKŮ:

Prvním a nejjednodušším pravidlem je jakýkoliv šperk odložit v situacích, kdy je vysoká pravděpodobnost jeho poškození nebo většího opotřebení.

  • Před kontaktem s chemikáliemi, které by mohly narušit povrch klenotu nebo změnit jeho barvu (třeba při úklidu)
  • Před vykonáváním hrubší manuální nebo špinavé práce (může jít o práci na zahradě, v domácnosti, nebo při řešení různých stavebních oprav a úprav)
  • Před použitím kosmetických přípravků (pozor na laky na vlasy nebo parfémy a alespoň 10 minut po aplikaci je třeba nechat vstřebat krémy či oleje)
  • Před sportem (důvodem většího opotřebení může být mimo jiné pocení)
  • Před koupáním (především před koupáním v chlorovaných bazénech s chemicky ošetřovanou vodou nebo ve slané vodě, ale i před koupáním doma)
  • Před spaním (zejména perlové šperky)

K čištění šperků nikdy nepoužíváme abraziva ani chemické prostředky, které nejsou přímo určené k čištění šperků.

Šperk je také vhodné uchovávat v původním obalu, který zákazník dostal spolu se šperkem.

 

CHIRURGICKÁ OCEL

Tvrdý odolný materiál nenáročný na péči. Chirurgickou ocel je vhodné čistit sterilizováním. Pokud si přejete šperk odborně vyčistit, po domluvě s jeho autorem ho předáváme k odbornému vyčištění. Doporučuje se nenosit šperk z chirurgické oceli v dotekovém kontaktu se šperky z náchylnějších materiálů, jakými jsou i stříbro a zlato, nebo šperky s pokovením. Může dojít k poškození těchto šperků.

 

UMĚLÁ HMOTA

Perspex (plexisklo), pryž (guma), polypropylen, nylon, 3D tisk

Šperky z umělé hmoty jsou přizpůsobivé a vzhledem k lehkosti a měkkosti materiálu dobře nositelné.

Tyto materiály jsou ale také náchylné k poškrábání. Ideální je proto nenosit je v kontaktu se šperky z kovu.

 

ZLATO

K údržbě zlatých šperků často je stačí přeleštit bavlněným hadříkem nebo čisticí vatou z klenotnictví, která je napuštěná čistícím roztokem.

K dostání jsou i pěny a krémy na domácí čištění zlata. Když má šperk hrubý povrch nebo malé skulinky hodí se tekutý roztok – šperk do něj ponoříme a odstraníme tak nečistoty v záhybech, rytinách a vzorech. Vhodným přípravkem na čištění je např. Aurex.

Čističe obvykle obsahují čpavek, proto je třeba dodržovat bezpečnostní pokyny uvedené na etiketě přípravku. Je třeba zejména zamezit kontaktu s kůží a nevdechovat výpary.

Pozor! Pokud šperk obsahuje/nese kámen nebo perlu, šperk pouze velmi opatrně otřeme utěrkou na stříbro.

 

STŘÍBRO

V péči o stříbrné šperky platí totéž, co je uvedeno výše u oddílu zlato.

 

PERLY

Perly k udržení své krásy potřebují pozornost. Potřebují být nošeny. Milují kontakt s pokožkou. Díky přirozené mastnotě, kterou perlám lidská pokožka propůjčuje, jsou tyto drahokamy zářivé a krásné. Perly můžeme čistit v saponátové vodě a bychom je měli nakonec potřít olejem. Perly nikdy nečistíme v kyselých nebo zásaditých roztocích jako je ocet nebo třeba kyselina citronová. Jelikož je perla ke kovu připevněná lepidlem, je normální, že se časem může uvolnit, i když je lepená kvalitním lepidlem. Proto doporučujeme pravidelně lepené perly kontrolovat. Stačí vzít perlu mezi prsty a jemně zkusit pootočit. Pokud se perla hýbe, zákazník nám šperk může přinést k přelepení. My předáváme po domluvě designérovi šperku.

 

KAMENY

Šperky obsahující kámen nikdy nečistíme za použití chemických přípravků.

 

POKOVENÍ

Jakýkoliv pokov se nošením šperku přirozeně opotřebovává a tento proces je nevyhnutelný. Lze ho však výrazně zpomalit správnou péčí o šperk. Většina designérů ochotně šperk opětovně pokovením opatří. Pokud tedy zákazník přijde se zakoupeným šperkem, který vykazuje známky opotřebení pokovení, zákazníka opět upozorníme (poprvé při nákupu) na vhodnou péči o šperk a šperk postoupíme po domluvě designérovi k obnovení pokovení.

Pozor, šperky pokovené rutheniem, obsahující mosaz nebo měď, můžeme čistit pouze navlhčeným kusem jemné látky.